A weboldalon szereplő állítások alátámasztása

Ez a weboldal és a weboldalhoz kapcsolódó egyéb weboldalak különféle információkat és kijelentéseket tartalmaznak a túlzott, szennyezett vagy felgyülemlett fülzsírral kapcsolatos lehetséges hatásokról és tünetekről. Bár az ezen a weboldalon kínált termékek nem szolgálnak semmilyen betegség vagy állapot kezelésére, gyógyítására vagy diagnosztizálására, és nem áll szándékunkban egészségügyi tanácsokkal szolgálni, szeretnénk tájékoztatni, hogy a weboldalon található minden olyan állítást, amely a a túlzott, fertőzött vagy felgyülemlett fülzsír hatásait és tüneteit tárgyalja alaposan felmértük és a következő források támasztják alá:

(1) A cerumenben (fülzsír) szenvedő betegek olyan tünetekkel jelentkezhetnek, mint a hallás teltsége, halláscsökkenés, fülfájdalom, viszketés, fülzúgás és külső fülgyulladás. A cerumen tüneti felhalmozódása akkor fordul elő, ha a természetes eliminációs mechanizmus megszakad vagy nem megfelelő. (Garret A. Horton, Matthew T.W. Simpson, Michael M. Beyea, Jason A. Beyea (2020), Cerumen Management: An Updated Clinical Review and Evidence-Based Approach for Primary Care Physicians)

(2) A cerumen felhalmozódhat és elzárhatja az egyik vagy mindkét fül csatornáját, ami kellemetlen érzést, halláscsökkenést, fülzúgást, szédülést és krónikus köhögést okozhat. Ez is hozzájárulhat a külső fülgyulladáshoz. Mivel a külső hallójáratot a vagus ideg aurikuláris ága beidegzi, köhögés vagy akár szívdepresszió is kísérheti a csatorna ingerlését a cerumen ütközési vagy eltávolítási kísérletéből. (Daniel F. McCarter, MD, A. Ursula Courtney, MD és Susan M. Pollart, MD. Cerumen Impaction. Am Fam Physician. 2007;75(10):1523-1528)

(3) A fülzsír általában olyan sebességgel mozgatja a részecskéket a külső fülbe, amely megakadályozza a jelentősebb felhalmozódást. Ha ez a folyamat sikertelen, akkor túlzott mennyiségű zsír halmozódhat fel, ami elzárhatja a hallójáratot. Bár ez viszonylag kisebb probléma lehet, számos más kapcsolódó problémához vezethet, beleértve a halláskárosodást, a kényelmetlenséget, egyensúlyzavarokat, fülzúgást és még fertőzést is. Gyakran ezek a tünetek utalnak a túl sok fülzsír jelenlétére. (AJ Clegg, E Loveman, E Gospodarevskaya, P Harris, A Bird, J Bryant, DA Scott, P Davidson, P Little & R Coppin (2010), The safety and effectiveness of different methods of ear wax removal: a systematic review and economic evaluation)

(4) Az érintett cerumen jelentős mértékű konduktív hallásvesztést okozott, amit a cerumen eltávolítását követően a betegek 50,5%-ánál 11-20 dB-es, a betegek 29,4%-ánál pedig 21-30 dB-es javulás bizonyít. A statisztikai elemzés azt mutatta, hogy az átlagos légcsont-rés változása a cerumen eltávolítása előtt és után mind a 109 fülben 21,19 dB volt; a különbség statisztikailag szignifikáns volt. (Sethu T. Subha, Rajagopalan Raman, MS CORL (2006). Role of impacted cerumen in hearing loss)

(5) A betegek számos tünet miatt kérnek kezelést. Fájdalomról, viszketésről, teltségérzetről, fülzúgásról, szagról, vízelvezetésről, köhögésről és szédülésről számoltak be, és a teljes elzáródás jelentős halláskárosodáshoz vezethet. A halláskárosodás 5 és 40 dB között változhat a csatorna cerumennel való elzáródásának mértékétől függően. A cerumen tünetei a következők: otalgia; fülzúgás; teltség a fülben; fájdalom; köhögés; halláskárosodás és szédülés. (Peter S. Roland, MD, Timothy L. Smith, MD, MPH, Set R. Schwatz, MD, MPH, and others (2008). Clinical practice guideline: Cerumen impaction).

(6) A cerumen diagnózisa otoszkóppal történő közvetlen vizualizációval történik. A gyakori tünetek közé tartozik a halláskárosodás, a fül teltségérzete, viszketés, otalgia, fülzúgás, köhögés, és ritkán az egyensúlyhiány érzése. A cerumen ütközéséből adódó halláscsökkenés visszafordítható kognitív károsodást okozhat az idősebb embereknél. (C. Michaudet, MD, John Malaty, MD (2018). Cerumen Impaction: Diagnosis and Management. Am Fam Physician. 2018;98(8):525-529)